Румънският президент Клаус Йоханис е подписал указ за награждаване на служебния министър на културата маестро Найден Тодоров с орден „Културни заслуги“ с ранг „Велик офицер“, за „Популяризиране на културата“. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата.
По думите им наградата е признание за дългогодишните усилия на Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланичката на Румъния в София Бръндуша Предеску.
Камерният оркестър „Класика“ при Народно читалище „Акад. Андрей Стоянов“ ще изнесе „Рождественски концерт“ на 11 декември. Това съобщават домакините от Чешкия център в София.
Диригент ще е Павел Златаров, а концертмайстор и солист - Милен Максимов. Солисти ще са Румяна Петрова (флейта), Елица Нешевска (сопран), Яна Калайджиева (сопран), Джао Зимънг (сопран), Кремена Христова (виолончело), Светлана Тинева (пиано), Джао Дзяянг (баритон), Антон Георгиев (цигулка).
В програмата ще са включени произведения на Антонин Дворжак, Бедржих Сметана, Франтишек Хавер Дюшек, Войтех Нудера, Йозеф Мисливечек, Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Шуберт, Цезар Франк, Борис Карадимчев и др.
Камерният оркестър „Класика“ е създаден през март 2015 година от Румяна Петрова. Осъществява концерти, участия, записи, както и реализацията на постан
Галерия – книжарница „София прес” представя изложбата „Време“ на Екатерина Петкова и Никола Енев.
Експозицията се открива на 9 октомври и ще продължи до 28-и, съобщават организаторите.
По думите на екипа в творбите си Екатерина Петкова изследва своите лични хармонии от мотиви и цветове, които превръщат нейните картинни пространства в загадъчни чисти светове, обединени под надслов „Тук и сега“.
„Промисленият баланс между образност и абстракция, съкровеният усет за цветови ритъм и деликатните дълбоки гами в произведенията носят на зрителя усещането за вглъбеност и простор едновременно, за светло съзерцание, а някъде и за светла тъга“, разказват още те.
Организаторите посочват, че пластиките на Никола Енев напомнят за вкаменени кълнове или за природни форми, намерени в праха на изоставени поселения.
Фестивалът на изкуствата „Аз съм София“ ще се състои от 17 до 23 септември пред Националния дворец на културата (НДК). Събитието е част от програмата „София празнува 17 септември“, посветена на Деня на София, съобщават организаторите.
По думите им фестивалът ще предложи разнообразие от дейности, които да превърнат пространството пред НДК в открита сцена за привличане на хора от всички възрасти и интереси.
Сред инициативите тази година са музикални изпълнения на открито, танцови пърформанси, мурал арт и графити, брейк денс битки, бийтбокс, ролери, арт ателие, представяне на книги, кинопрожекции пред НДК и в кино „Кабана“, „купон-битка“ на „Акага“ и Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, образователни събития за деца.
/ВТ
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“. Първият български лекар, присадил сърце на малкия Иванчо от Кърджали. През 2003 г. Проф. Александър Чирков прави и
Чифтът обувки с червени рубинени пайети, носени от Джуди Гарланд в мюзикъла"Магьосникът от Оз" и откраднати от музей преди две десетилетия, бяха продадени на търг за 28 милиона щатски долара, съобщи Асошиейтед прес.
Първоначалната оценка на обувките бе три милиона щатски долара. Залозите започнаха онлайн миналия месец и до петък бяха достигнали 1,55 милиона щатски долара, каза Робърт Уилонски, вицепрезидент на аукционна къща "Херитидж Окшънс" от Далас, която организира продажбата.
Сред участниците в търга е и Музеят на Джуди Гарланд в родния й град Гранд Рапидс, откъдето обувките са откраднати през 2005 г.
На търга се предлагаха и други вещи от снимачната площадка на мюзикъла, сред които шапка, носена от Маргарет Хамилтън.
В последните 20 години Найден Тодоров дирижира румънски оркестри, сред които Националния радио-оркестър в Букурещ, Националната опера в Букурещ, Националната филхармония „Джордже Енеску“ в Букурещ, Филхармонията на Брашов, оркестъра на Операта на Брашов, оркестъра на Операта на Констанца и др. В Румъния той беше диригент на „Концерт за рок-група и оркестър” на Джон Лорд, както и на концерта с песни на „Дийп Пърпъл“ с Касия Ласка, Стив Балсамо и Джон Лорд.
През 2024 г. Найден Тодоров организира концерт на Софийската филхармония в зала „Атенеум“. На 3 март 2025 г. националният оркестър на България ще се завърне там с изцяло българска програма.
Фестивалът на съвременната българска керамика ще бъде открит на 12 декември и ще продължи до 3 януари в столичната галерия „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).
„Предстои втората изложба на Фестивала, който тази година е мобилен и ще се проведе на няколко места в България. След Орешак идва в София“, казват от екипа.
В изложбата участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристина Попова, Мария Дянкова, Мария Радоева, Мария Вълчева, Мария Йованович, Марта Димитрова, Мила Воденичарова, Миленка Златинова, Надежда Христова, Наргис Бояджиева, Неда Личева, Невелина Янакиева, Росица Шидерова, Росица Трендафилова, Розалия Христов
Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
Байройтският фестивал се отказва от четири постановки през юбилейния си сезон през 2026 г. поради бюджетни съкращения, предаде Асошиейтед прес.
Германският фестивал, посветен на композитора Рихард Вагнер, обясни решението с трудовите договори на служителите си в обществения сектор и с невъзможността да увеличи приходите си. Организаторите на форума съобщиха, че самофинансирането е 55%.
Байройтският фестивал е създаден по искане на композитора. Той се управлява и до днес от неговата правнучка Катарина Вагнер.
Организаторите бяха планирали да представят 10 музикални произведения на германския композитор по случай 150-годишнината на фестивала през 2026 г., а операта „Риенци“ ще дебютира на сцената на театър „Фестшпилхаус“. Това е третата завършена опера на Вагнер. Разказва за живота на италианския политик от 14-и век Кола ди Риенцо.
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.
В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.
Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре
Като директор на Софийската филхармония Найден Тодоров е работи с румънски музиканти и диригенти като Анджела Георгиу, Кристиан Мандеал, Хориа Андрееску и Габриел Бебешеля. По покана на маестрото и със съдействието на Румънското посолство в България в София гостува два пъти Младежкият оркестър на Румъния.
„Като министър на културата маестро Тодоров работи усилено за задълбочаването на културните връзки на двете страни. В срещите с министърката на културата на Румъния Ралука Туркан се роди идеята за създаването на обща дигитална платформа, в която да популяризираме културното наследство и събитията в областта на културата в страните на Балканския регион“, разказват от пресцентъра на културното министерство.